واحد فنی و مهندسی شرکت قطعه سازان میثاق در راستای رسیدن به اعتلای سازمان با بهره گیری از متخصصان جوان و کارآمد اقدام به طراحی و آنالیز اگزوز انواع خودرو و بهبود عملکرد آنها می پردازد.سیستم اگزوز خودرو از مهمترین اجزای موتور می باشد که در طراحی آن عمدتا دو متغیر اصلی فشار برگشتی و صدای خروجی در نظر گرفته می شود. اهمیت پارامترهای فوق جهت دستیابی به افزایش بازده تنفسی و توان موتور و کاهش میزان آلودگی صوتی ناشی از گازهای خروجی می باشد

طراحی اجزای مختلف سیستم اگزوز خودرو:در طراحی و آنالیز اگزوز، صدا و جریان گازهای خروجی موتور با بیشینه توان نامی بااستفاده از نرم افزارهای المان محدود شبیه سازی و صحه گذاری می گردد. با بررسی و مطالعه نتایج شبیه سازی سه بعدی CFD با تغییرات پارامترهای ابعادی و فیزیکی براساس پلت فرم خودرو، میزان فشار برگشتی و صدای گازهای خروجی را به حداقل رسانده و طراحی بهینه می گردد.

نقش و اهمیت سیستم اگزوز خودروها در کاهش آلاینده های تنفسی محیط زیست و جایگاه آن در مصرف بهینه سوخت و نیز صرفه جویی های اقتصادی، شرکت قطعه سازان میثاق را بر آن داشته است تا  در راه رسیدن به آرمانهای میثاق با طبیعت، داشتن هوایی پاک و نهایتا سلامت جامعه اقدام به عقد قرارداد همکاری در جهت انتقال تکنولوژی و راه اندازی خطوط تولید و ساخت کاتالیست کانورتورهای بنزینی و دیزل  با شرکت ECO & DREAM  کره جنوبی نماید .

همچنین با هدف ارتقاء سطح دانش فنی و استفاده از تکنولوژی روز دنیا اقدام به ایجاد ارتباط و همکاری با سایر سازندگان خارجی از جمله شرکت LMS بلژیک درزمینه طراحی اگزوز و همچنین شرکت E&D کره جنوبی درزمینه طراحی و Wash Coat کاتالیست کانورتور اقدام نموده است.